fbpx

Sosyal mühendislik testleri, kullanıcıların dikkatsizliğinden veya ihmalkârlığından yararlanarak hassas bilgilerini ele geçirmeyi hedefleyen saldırılara karşı kurumun ne kadar güvende olduğunu test etmek için uygulanır. Uzaktan test yönteminde özel olarak hazırlanmış sahte mailin yardımıyla kurum çalışanlarının farkındalık düzeyleri ölçülmektedir. Bu test, saldırganların yaygın olarak kullandığı Oltalama(Phishing) mail ataklarına karşı kurumun ne derecede farkındalık sahibi olduğunu tespit etmeyi sağlar. Sosyal mühendisliğin fiziksel test yönteminde ise kullanıcı hesap ve şifreleri hakkında ipuçları verecek yapışkan notlar, kurumun ağ ve sistem bilgileri hakkında ipuçları verecek çöp kutusuna atılan dökümanlar ve telefon rehberi gibi materyalleri incelenir.

Sosyal Mühendislik Saldırı Çeşitleri

Oltalama: Kullanıcının tanıdığı veya güvendiği bir kaynaktan geliyormuş gibi hazırlanmış ve kullanıcının kişisel ve hassas bilgilerini ele geçirmeyi hedefleyen bir saldırı türüdür. Saldırıda mail en çok kullanılan iletişim aracı iken bunun yanı sıra telefon konuşması, mesajlaşma, faks veya diğer iletişim araçları da kullanılabilmektedir.

Yemleme metodu: İnternet üzerindeki reklam ve linklerin saldırı aracı olarak kullanıldığı bu yöntemde saldırgan kullanıcının ilgisini çekecek önerileri veya uyarıları içeren mesajları kullanıp kurbanın linkleri takip etmesini, zararlı yazılımı yüklemesini veya hassas bilgilerini farkında olmadan göndermesini hedefler.

Hedef odaklı oltalama (Spear phishing): Hedefe odaklı bir oltalama yöntemi kullanılır, belirli bir sektöre ait çalışanlar veya belirli bir grubu hedef alan bu atak sofistike tekniklerin kullanıldığı bir saldırı çeşididir.

Öneriler

Sosyal mühendislik saldırılarından korunmanın en etkili yöntemi kullanıcı farkındalığını arttırmaktır. Bunun yanı sıra spam filtreleme, anti-virüs, oltalama/yemleme sitelerini engelleme gibi tedbirler de alınabilecek önlemler arasında sayılabilir.

Sosyal Mühendislik saldırılarına karşı korunmanın yolu bu konu hakkında bilgi sahibi bilgisayar kullanıcısı olmaktan geçmektedir. Oltalama saldırılarından şirketinizin ciddi zararlar görmemesi için sosyal mühendislik konusunda farkındalık eğitimleri alabilirsiniz. Böylelikle bir yemleme saldırısına maruz kalındığında insan zafiyetinden kaynaklanan zararların önüne geçebilirsiniz.

Firmamız kuruma özel senaryolar oluşturarak sunmakta, onaylanan senaryoları eposta, telefon veya posta yolu ile kullanıcılar üzerinde deneyerek rapor hazırlamaktadır. Tespit edilen bulgularla farkındalık eğitimi içeriği oluşturulup tüm kullanıcılara verilmektedir.Ve özellikle son zamanlarda gördüğümüz saldırılar ise bu yöntemin bazı durumlarda yetersiz kaldığını ortaya çıkarmaktadır. Saldırganlar teknik olarak ilgili ve becerikli olmakla beraber kurum personeline doğrudan ulaşabilecek ve personele etki edecek kadar etkin teknikleri kullanabilirler.

Social engineering (Sosyal Mühendislik) testlerinin hedeflediği katman insan katmanı olmasına rağmen aslında iki temel hedefi vardır:
Birincisi e-posta güvenlik altyapısının etkinliğini değerlendirmek
İkincisi organizasyon personelinin siber güvenlik farkındalığını test etmek
Social engineering(Sosyal Mühendislik) testleri aynı zamanda etkili bir farkındalık eğitim aracı olarak da kullanılır.
Bazı kurumlar için çalışılan sektör, personel profili, senaryonun çok etkili oluşu gibi çeşitli nedenlerden dolayı bu konuda sıfır hataya ulaşmak mümkün olmayabilir. Ancak yine de bu tür testler insan katmanına yönelik bu tehdide karşı bir aşı etkisi oluşturarak riski azaltmaya yardımcı olacaktır.